VIDEO: Chladné jaro jim nevadí. Žirafí samci v jihlavské zoo předvedli nevídané tanečky
Že to venku na jaro skoro nevypadá? Žirafám v jihlavské zoo to evidentně vůbec nevadí. I přes chladné dny si žirafí samci Zuberi a Paul vyrazili na procházku po svém výběhu. A návštěvníkům předvedli nevídaný "taneček". Podívejte se na video!

Ačkoliv slámové střechy afrického pavilonu jsou i ve druhé polovině dubna stále posypané sněhem, temperamentním tvorům s kořeny v africké savaně to evidentně zase tolik nevadí. 

Žirafí samci Zuberi a Paul si i o chladném dni zadováděli ve svém výběhu. Nejprve se široce rozkročili do zápasnického postoje a pak to přišlo. Prudký švih hlavou a úder dlouhým krkem do svého soka. A naopak. Do toho skvěle sladěné úkroky stranou a hra těla. Skoro jako v nějakých tanečních. 

 

Takhle se žirafí samci dokázali škádlit dobrou půlhodinu. Jde o hru, nebo o skutečný boj o dominanci na svém území? 

"Na videu můžeme vidět spíše takové kočkování, oťukávání mezi sebou. Ve většině si začíná mladší žirafák Paul. Ukazuje, že má také sílu a Zuberi na na svou obranu mu to vrací zpět," okomentoval pro City.cz chování žiraf na videu jejich chovatel v jihlavské zoo Marek Dohnal.

"V přírodě to vypadá skoro stejně, kdy mladí samci přibližně ve třetím roce svého života opouští matku. Začnou tvořit mládežnické skupiny, kde mohou být samci stejného věku nebo i starší. Mezi sebou zkouší různé souboje, můžeme říci, že je to příprava na to, než opustí skupinu a půjdou si hledat samice. Tam tu sílu budou potřebovat," dodal chovatel.

 

Žirafí samci podle Dohnala bojují o samice a bývá to i na život a na smrt. "Silnější jedinci mohou svého soka skolit na zem i jedním úderem a tím ho můžou i zabít. Souboj vypadá tak, že žirafáci si omotávají mezi sebou krky a přetlačují se, nebo naopak se začnou krky mlátit a přitom používají růžky co mají na hlavě. Slabší jedinec buď ustoupí, nebo bude zraněn. U nás v zahradě samice nechováme, a proto Paul a Zuberi to berou jako tréninkové souboje v mládežnické skupině," dodal na vysvětlenou. 

Zuberi a Paul přicestovali do jihlavské zoo z Belgie a Německa. Původně je doplňoval ještě třetí samec Manu. Ten ale v roce 2018 uhynul, důvodem byl dlouhodobý stres (o tom jsme psali zde). 


Autor: Michal KolaříkVyhledáváme ty nejlepší zážitky ve městě.
Chcete o nich vědět mezi prvními?

Přidejte se k nám na facebooku!