VIDEO: Dělníci v Jihlavě demolují zeď, za níž komunisté popravovali. Odkryje novou aulu  Jihlava
  10.05.2019

Starou cihlovou zeď podél Tyršovy ulice, která byla známá všem, kdo spěchají v Jihlavě z centra na autobus, od pátečního rána demolují dělníci. Kdysi za ní stála šibenice, která trestala odpůrce komunistů v 50. letech. Nyní se tam naplno otevře prostranství před novou posluchárnou vysoké školy, která na pozemku za ní vyrostla.

Kdo zná cestu z autobusového nádraží do centra metropole Vysočiny, zed si nejspíš vybaví. Přes tři metry vysoká mohutná cihlová stavba oddělovala areál dnešní jihlavské polytechniky od Tyršovy ulice. 

Pád zdi má i historický kontext. Kdysi za ní stávala šibenice, ve které byli popraveni lidé, odsouzení v politických procesech nastupujícího komunistického režimu v 50. letech. Během vykonstruovaných politických procesů bylo na tomto místě popraveno 11 lidí. Procesy proběhly i přesto, že jihlavský soud neměl povolení soudit tento typ zločinu a už vůbec neměl povolení k hrdelnímu právu. Přesto se tak stalo.

Tyto procesy měly sloužit k vyvolání strachu a jako výstraha pro odpůrce totalitního režimu.  První tři popravení byli z procesu „Veselý, Tuček a Rod“. Následně proběhl v Jihlavě ještě takzvaný „Babický proces“, kde byli popraveni lidé, z nichž někteří byli zatčeni již před samotným zločinem – střílením v Babicích. (Tento proces byl použit i jako volná předloha jednoho z dílů „30 případů majora Zemana“ pozn. redakce.) V tomto procesu bylo popraveno osm lidí.  

Zajímavostí z tohoto procesu byl fakt, že nejmladšímu odsouzenému bylo 20 let a plnoletost byla tehdy až od 21 let – popravili ho tedy protiprávně. V roce 1952 proběhla poslední poprava, která souvisela s „Babickým procesem“. 

KOMENTÁŘ: Padla jihlavská, "tak trochu berlínská" zeď. Bude také symbolem?

"Ta zeď je určitým symbolem toho bývalého justičního paláce i toho, co se tady přihodilo," dodal rektor. Podle rektora na místě vznikne místo, připomínající černou historii. "Počítáme s tím, že místo zpietníme," potvrdil City.cz Báča. "Proběhla tady jedna z nejtragičtějších událostí krutého přechodu ke komunistickému režimu, to je věc, která vrhá stín na celé tohle místo," uvedl pro portál City.cz na místě demolice rektor Vysoké školy polytechnické Jihlava Václav Báča.

"Mluvilo se o tom, že by tam měla být pamětní deska, to je ale předmětem dalších jednání," uvedl pro City.cz předseda Spolku pro starou Jihlavu Vilém Wodák. Ten ocenil i proměnu místa. "Architektonicky to vypadá zajímavě, je to neotřelé, neokoukané, finální podoba bude ještě trochu jiná a bude to zpestřením. Rozhodně bych se tomu nebránil," dodal Wodák.

Výhled do budoucna je optimističtější, než minulost. Zeď ustoupí nové posluchárně vysoké školy, a otevře prostranství mezi novou budovou a Tyršovou ulicí.

"Pevně věřím, že tady vyroste stavba, která bude sloužit nejen vysoké škole, ale celému městu a případně kraji. Konečně to bude stavba, která bude mít dostatečnou kapacitu, abychom tady mohli pořádat odborné kongresy," dodal rektor, který v pátek dopoledne demolici zdi sledoval. 

Stavba přitom bude mít nevšední vzhled v sousedství historické budovy. "Když cestuji po cizině, třeba v Rakousku, jsou ve starých, historických městech zakomponovány nové prvky, a vypadá to velice hezky. To jen my tady na to ještě nejsme asi moc zvyklí," zauvažoval předseda Spolku pro starou Jihlavu. 

 

Nová posluchárna by měla být hotová do konce letošního roku a od ledna roku 2020 v ní usednou studenti.

Další rozvoj zatím není jasný

Posluchárna je první z budov ve velkolepém plánu jihlavské vysoké školy na další rozvoj. Další budovy měly vyrůst naproti přes Tyršovu ulici, na pozemcích bývalé nemocnice. A s novou posluchárnou přes ulici měl budovy propojovat prosklenný nadchod. Ten ale zůstane pouze na papíře. "I z hlediska nového zákona o životním prostředí to bylo prakticky nerealizovatelné z pohledu energetického," řekl Báča. 

A otazníky jsou i nad celým areálem bývalé nemocnice. V areálu bylo totiž pracováno i s úvahou, že by v něm mohla být součástí i krajská knihovna, ta ale nakonec roste v nedalekém Havlíčkově Brodě. "Přehodnocujeme možnosti, které s areálem máme, spíše bychom se chtěli klonit k akademickému zázemí pro studenty," zmínil rektor možnost například vysokoškolských kolejí, nebo laboratoří. 

"Zpracováváme na záměrové úrovni další rozvoj, naráží to ale zejména na financování," dodal Báča.Autor: ) ( red

Místo události: Tyršova, Jihlava

  • Líbil se vám článek?
  • Zajímal by článek někoho z vašich přátel?
  • Máte co k článku říct? Využijte komentářů...