VIDEO: Jihlavský festival startuje. Zahájí ho film o Horáčkově kampani

Film o předvolební prezidentské kampani Michala Horáčka Máme na víc zahájí 22. ročník Mezinárodního festivalu dokumentárních filmů v Jihlavě. Zdroj: MFDF Jihlava

25.10.2018
Letošní ročník filmového festivalu v Jihlavě dnes startuje. Nabídne 327 filmů, nespočet diskuzí po filmech i v rámci Inspiračního fóra. Festival s tématem „paměti“ zahájí snímek Máme na víc o předvolební prezidentské kampani Michala Horáčka. Slavnostním večerem diváky provedou režiséři Tereza Nvotová a Jan Foukal.

„Zahájení proběhne ve slavnostní atmosféře v jemné návaznosti na letošní oslavy sta let Československé republiky,“ řekl ředitel festivalu Marek Hovorka.

Režiséry večera budou filmaři Vít Klusák a Marika Pecháčková, scénu navrhl architekt Jan Vlček, slavnostním večerem provedou režiséři Tereza Nvotová a Jan Foukal. Dvaadvacátá Ji.hlava začne tradičně v Domě kultury a odborů, letos ovšem nově v tanečním sále.

Večera se zúčastní také porota, která se bude skládat z legendy polské kinematografie Krzysztofa Zanussiho, dlouholeté kurátorky Brooklynského muzea v New Yorku Charlotty Kotíkové, oscarové režisérky Marie Dvořákové či kurátorky pařížského Centre Pompidou Charlene Dinhutové.

Tradičně dojde i na předání prvních ocenění. Cenu Respektu za nejlepší investigativní reportáž minulého roku předá šéfredaktor zpravodajského serveru Aktuálně.cz Josef Pazderka. Nejlepší krátký dokument ze sekce Krátká radost vyhlásí Hana Šilarová z portálu DAFilms.cz. Vítěze sekce vybrali právě diváci DAFilms.cz a je zároveň automaticky nominován do předvýběru Cen americké filmové akademie v rámci kategorie krátkometrážních dokumentárních filmů.

Letošní přehlídka uvede stovku filmů ve světové premiéře, třiadvacet snímků v premiéře mezinárodní a sedmnáct premiér evropských. Festival pak zahájí světová premiéra filmu Máme na víc z dílny Robina Kvapila a Radima Procházky, který nabízí pohled na předvolební prezidentskou kampaň Michala Horáčka zevnitř jeho volebního štábu. 

„Nejvíce mne překvapili takzvaní proruští trollové, kteří se kolem Michala Horáčka točili a přeli se s ním, kdekoliv se objevil a diskutoval. Nejdříve jsme si mysleli, že jsou to obyčejní občané s jiným názorem, než jsme je potkali ve volebním štábu Miloše Zemana. I to je jedna z překvapivých linek našeho filmu,“ uvedl jeden z režisérů Radim Procházka.

První den festivalu se návštěvníci mohou těšit na Waldheimův valčík režisérky Ruth Beckermannové, který sleduje „nacistickou“ aféru rakouského prezidenta a bývalého tajemníka Osn Kurta Waldheima. Pohled do americké vyšší třídy za vlády Donalda Trumpa přinese film Jižanská kráska francouzského režiséra Nicolase Peduzziho.

Film Mlčení těch druhých španělské režisérky Almudeny Carracedové je pak kronikou vytěsnění masové genocidy frankistického klerofašistického režimu ve Španělsku. Inspirační fórum zahájí svůj šestidenní program besedou s knězem Ladislavem Heryánem.

Návštěvnické akreditace je možné si letos vyzvednout i zakoupit každý den od 9 do 21 hodin ve Festivalovém centru v prostorách Horáckého divadla Jihlava. Akreditovaní návštěvníci mají zdarma také městskou hromadnou dopravu ve městě.

Aplikace MFDF Ji.hlava, která nabízí program i zprávy z festivalu, je dostupná pro Android i iOS a je ke stažení v internetových obchodech.


Autor: Svatoslav Hořínek

Místo události: Jana Masaryka 1662/16,Jihlava

 • Líbil se vám článek?
 • Zajímal by článek někoho z vašich přátel?
 • Máte co k článku říct? Využijte komentářů...

 • Mohlo by vás dále zajímat

  Jak poznat podvodníky, napoví seniorům divadelní představení v pěti městech Vysočiny

  12.08.2019
  Na stále častější případy podvodů a klamání seniorů reagovala Jihlava divadelní hrou. Pro tuto část populace...

  FOTO: "Dej Bůh štěstí tomu domu". Na klenbě řemeslníky překvapily barokní malby

  07.08.2019
  Na klenby krytého dvora u domu v ulici Matky Boží v centru Jihlavy někdo před dvou sty lety namaloval...

  FOTO: Nová školka nespotřebovává téměř žádnou energii. A děti v ní mohou být i přes noc

  25.07.2019
  Jihlava je prvním městem v Kraji Vysočina, které otevře mateřskou školu s nepřetržitým provozem. Ta navíc...

  Zavlažovací chodník v Jihlavě svede dešťovou vodu ke kořenům stromů

  22.07.2019
  Narůstající sucho nutí i města zamýšlet se nad hospodařením s vodou. A tak zatímco třeba v Brně vyhlašují...

  FOTO: Stoletá vila je už dva roky opuštěná. Sloužila k výuce, teď ji kraj chce prodat

  16.07.2019
  Výstavní vila z roku 1906 v širším centru krajského města Vysočiny hledá nového majitele. Hejtmanství...

  V bezpečnosti silnic vede Jihlava, nejbezpečnějším okresním městem je Tachov

  10.07.2019
  Česká pojišťovna sestavila již patnáctý Index bezpečnosti silničního provozu za rok. K tomu výročí její...