VIDEO: Festival dokumentárních filmů představí život v slumu či portréty ruských prezidentů

Nelehký život v jednom z největších afrických slumů dýchne ze snímku Kibera: příběh slumu. Zdroj: MFDF Jihlava

24.10.2018
Koncem října se stane Jihlava na šest dní hlavním městem dokumentárního filmu. Tradiční přehlídka snímků z celého světa nabídne v metropoli Vysočiny portréty politiků Gorbačova či Putina, pohled do jednoho z největších slumů v Africe i příběh jednoho chátrajícího skleníku na Ukrajině. Pozornost diváků upoutá také rozsáhlá přehlídka snímků "cinema verité".

Je tomu již dvaadvacet let, kdy si své "poprvé" v Jihlavě odbyl Mezinárodní festival dokumentárního filmu. Za tu dobu si tradiční přehlídka snímků zachycujících skutečnost vybudovala jméno, které do centra Vysočiny přitahuje tvůrce zvučných jmen a také věrné diváky.

„Překvapuje mě, že je dokumentární film stále opomíjen, přestože patří v kinematografii k tomu nejzajímavějšímu. Oproti hranému filmu mnohem věrněji zrcadlí naše vlastní otázky, pochyby, radosti i prohry. Dokumentární film není určen k tomu, abychom v kině na chvíli zapomněli na vlastní život, ale naopak abychom si ho uvědomili,“ řekl ředitel festivalu Marek Hovorka.

Letošní program nabídne dohromady 327 snímků. Stovka z nich si v Jihlavě odbude svou světovou premiéru. Kromě tradičních soutěžních sekcí představí letošní ročník rozsáhlou přehlídku nazvanou Direct Verité.

„Do sekce Direct Cinema a cinéma vérité patří produkce tří zemí: Kanady, Francie a Spojených států. Kolekce pětadvaceti snímků nabízí jedinečnou možnost zhlédnout klíčová díla charakterizující všechny etapy vývoje obou proudů,“ přiblížil sekci její dramaturg David Čeněk.

V sekci Česká radost bude letos soutěžit třináct snímků. Politickou situaci v současném Orbánově Maďarsku přiblíží film Iluze režisérky Kateřiny Turečkové, Uzamčený svět Karla Žaluda nahlédne do světa za mřížemi a Kibera: Příběh slumu Martina Páva zachytí život v jednom z největších afrických slumů.

Sekce Opus Bonum se bude věnovat světovému dokumentárnímu filmu. Letos promítne sedmnáct snímků z Portugalska, Francie, Kanady, Belgie, ale třeba i z Filipín. Ve světové premiéře uvede belgický snímek Volný pokoj režisérky Alexandry Kandy Longuetové o osudech čtyř lidí v jednom chátrajícím americkém motelu.

Patnáct snímků představí sekce Mezi moři, která je přehlídkou toho nejzajímavějšího ze střední a východní Evropy. V této sekci zavede diváky poetický snímek Příběh skleníku Simona Mozgovyiho na Ukrajinu, kde se stará zahradnice zoufale snaží zachránit jednu chátrající zimní zahradu.

Ani letos nebude chybět sekce První světla, jež představí jedenáct výrazných debutantů a debutantek. Tři oddělené sekce svědectví o politice, poznání a přírodě nabídnou v Jihlavě dohromady dvě desítky filmů. Mezi nimi třeba americký snímek Krvavá cesta, do něhož jeho autor, hacker Jonathan, sestříhal home videa a „selfíčka“ teroristů z různých částí světa ve snaze proniknout do jejich „myšlení“.

Nesoutěžní sekce Zvláštní uvedení nabídne výběr ze sedmnácti filmů. Na programu jsou nejen novinky od Jeana-Luca Godarda nebo Wima Wenderse, ale také nový film neméně slavného Wernera Herzoga Setkání s Gorbačovem. Ruský režisér Vitaly Mansky pak osobně na festivalu uvede v české distribuční premiéře snímek Svědkové Putinovi.

Dvaadvacátý ročník Mezinárodního festivalu dokumentárních filmů se uskuteční od 25. do 30. října v Jihlavě.

Více informací najdete na novém festivalovém webu


Autor: Svatoslav Hořínek

Místo události: J. Masaryka 1421/20,Jihlava

 • Líbil se vám článek?
 • Zajímal by článek někoho z vašich přátel?
 • Máte co k článku říct? Využijte komentářů...

 • Mohlo by vás dále zajímat

  Jak poznat podvodníky, napoví seniorům divadelní představení v pěti městech Vysočiny

  12.08.2019
  Na stále častější případy podvodů a klamání seniorů reagovala Jihlava divadelní hrou. Pro tuto část populace...

  FOTO: "Dej Bůh štěstí tomu domu". Na klenbě řemeslníky překvapily barokní malby

  07.08.2019
  Na klenby krytého dvora u domu v ulici Matky Boží v centru Jihlavy někdo před dvou sty lety namaloval...

  FOTO: Nová školka nespotřebovává téměř žádnou energii. A děti v ní mohou být i přes noc

  25.07.2019
  Jihlava je prvním městem v Kraji Vysočina, které otevře mateřskou školu s nepřetržitým provozem. Ta navíc...

  Zavlažovací chodník v Jihlavě svede dešťovou vodu ke kořenům stromů

  22.07.2019
  Narůstající sucho nutí i města zamýšlet se nad hospodařením s vodou. A tak zatímco třeba v Brně vyhlašují...

  FOTO: Stoletá vila je už dva roky opuštěná. Sloužila k výuce, teď ji kraj chce prodat

  16.07.2019
  Výstavní vila z roku 1906 v širším centru krajského města Vysočiny hledá nového majitele. Hejtmanství...

  V bezpečnosti silnic vede Jihlava, nejbezpečnějším okresním městem je Tachov

  10.07.2019
  Česká pojišťovna sestavila již patnáctý Index bezpečnosti silničního provozu za rok. K tomu výročí její...