VIDEO: Hra o trůny inspirovala studenta britské univerzity k písni My Queen. Klip je z rodné Jihlavy 20. 11. 2019

Jedenadvacetiletý student populární hudby na britské univerzitě se vrátil do rodné Jihlavy, kde natočil klip ke svému prvnímu singlu. Pro píseň, kterou nazval My Queen, ho inspirovala populární televizní série Hra o trůny. Podívejte se!

Záliba v muzice jedenadvacetiletého Petra Řičánka zavedla po studiu na gymnáziu v rodné Jihlavě až na University of South Wales v britském Cardiffu, kde se věnuje právě oboru populární hudby.

„Mým snem je prorazit na mezinárodní scéně,“ říká bez rozpaků mladík, který pod uměleckým pseudonymem Marco Lauren vydal svůj první singl s názvem My Queen.

„Vznikla velice spontálně. Kytarový riff jsem měl vymyšlený už asi dva měsíce dopředu, ale nevěděl jsem, co s tím dál,“ přiznává autor písně.

„Text mě napadl jednoho večera, když jsem sledoval populární seriál Hra o Trůny. V momentě kdy zraněný John Snow vyslovil ´My Queen´a odevzdal sám sebe do rukou Daenerys, jsem pocítil silný příběh v jejich vztahu a řekl jsem si, že My Queen je skvělý název pro píseň,“ zmínil moment, kdy se myšlenka písničky o letní lásce rozvinula dále.

„Píseň je vlastně o absolutní lásce, odevzdání a taky o tom, že věci občas nedopadnou tak jak si představujeme. Nehledě na lásku člověk musí občas něco obětovat pro dobro věci,“ dodal v souvislosti s tím, že i vztah Johna a Daenerys v sérii Hra o trůny dopadl tragicky.

Klip k singlu byl mimo jiné natočen převážně ve Vyskytné nad Jihlavou a dalších různých místech v okolí Jihlavy. Autorsky se na videoklipu podílel také bývalý student uměleckoprůmyslové školy v Heleníně Daniel Szczotka.

„V Jihlavě jsem vyrostl, vystudoval gymnázium, žijí zde rodiče, mojí přátelé a vždy a pravidelně se rád vracím,“ vysvětlil Petr důvod, proč si pro klip vybral právě Jihlavu a okolí.

Kytaru převálcoval sport. Ale ne na dlouho

K muzice přitom tíhne už od dětství, byť začátky nebyly příliš přesvědčivé. „Začalo to lekcemi piana když jsem byl ještě malý. Moc mě to ale nechytlo,“ přiznal Petr s tím, že v deseti letech přešel na kytaru.

„Hodně jsem v dětství sportoval a hra na kytaru balancovala s fotbalem. Měl jsem jiné zájmy a i kytara šla na pár let stranou. V patnácti letech jsem se začal zajímat o literaturu a psát vlastní poezii a jednoho dne jsem ji zkusil zhudebnit. Vzal jsem do rukou zaprášenou kytaru a vůbec to neznělo špatně,“ popsal okamžiky návratu k hudbě, které určily i jeho další směr studia. O rok později pak napsal první píseň.

„Hudba je pro mě forma sebevyjádření. Je to filtr mých emocí, přesvědčení, názorů a životní cesty,“ dodal Řičánek.

A možnost studovat muziku ve Velké Británii si užívá. „Je to velice motivující. Jsem vděčný za to, že jsem měl tu šanci se sem dostat. Pohybuji se v kruhu velice talentovaných, inspirujících lidí a to mě nabíjí. Na druhou stranu, konkurence je zde obrovská a dostat se na místní hudební scénu je extrémně těžké a je to běh na dlouhou trať,“ řekl.

„Člověk si to zde musí zkrátka “vydřít‘‘, hodně toho obětovat a být připraven čelit tvrdé, občas nehezké realitě,“ dodal s tím, že hudební průmysl má hodně stinných stránek.

Po vydání klipu chystá i další píseň

Texty píše jenom v anglickém jazyce. „Pořád se nedokážu zbavit mého přízvuku, což dělá věci trochu těžší. Nechci si ale stěžovat, tuto cestu jsem si sám vybral a beru to jako výzvu. Nejsem typ člověka co by se lehko vzdal,“ dodal.

Po vydání prvního klipu Petr pracuje i na dalším singlu s názvem Blue Paradise, o kterém ale ještě neví kdy přesně vyjde.

„Snažím se neustále pracovat na nové tvorbě a mým cílem v blízké budoucnosti je upoutat pozornost nějakého hudebního vydavatelství, které by mi mohlo s kariérou výrazně pomoci. Také chci začít koncertovat v Cardiffu a blízkých městech,“ nastínil své další plány hudebník původem z Jihlavy.


Autor: ( red )Vyhledáváme ty nejlepší zážitky ve městě.
Chcete o nich vědět mezi prvními?

Přidejte se k nám na facebooku!