VIDEO: Jihlavským polygonem se prohnaly sportovní vozy. Vyrobili je studenti

17.06.2017
Sedmero pestrobarevných závodních vozů ze studentských dílen technických škol na Vysočině se v pátek odpoledne prohánělo po jihlavském závodním polygonu. Konstruktéři vozu, tedy samotní studenti, tam se svými sportovními vozy soutěžili třeba ve slalomu na mokrém povrchu.

Sedm závodních vozů, vyrobených studenty technických škol na Vysočině, se v pátek odpoledne prohánělo po jihlavském polygonu. FOTO: Kraj Vysočina

Ani takřka aprílové počasí s častými přeháňkami a hřměním nenarušily program pátečního odpoledne na polygonu nedaleko jihlavského Hosova. Do tamního areálu, který jinak slouží jako výcvikový prostor pro řidiče, se sjely pestrobarevné sportovní vozy Kaipan.

Za jejich volantem pak seděli přímo tvůrci vozů - studenti technických škol z celé Vysočiny. Sedm konstruktérských týmů si tak v pátek zopakovalo loňské Grand Prix Kaipan.

Ve vlastnoručně postavených sporťácích si týmy vyzkoušely třeba slalom i jízdu zručnosti na mokré trati, ale také překvapovaly porotu svými marketingovými plány.

Vítězové z Jihlavy

Odborníci ocenili originální design a dokonalost konstrukce vozů. "Absolutním vítězem druhého ročníku se stala Střední škola průmyslová, technická a automobilní Jihlava," uvedla Jitka Svatošová, mluvčí krajského úřadu Kraje Vysočina, který je zřizovatelem do projektu zapojených škol.

Letošnímu Grand Prix podle slov mnoha účastníků nepředcházela příliš intenzivní příprava, nebyl čas. Všechny vozy se totiž postupně celý týden představovaly na krajské road show s názvem Minifestivaly řemesel, a tak ve většině případů  z „přehlídkových mol“ přejely rovnou na start závodu.

A do závodu sportovních vozů na uzavřeném okruhu se kromě škol zapojil i jihlavský Bosch Diesel Jihlava, který akci spolupořádá. Jihlavský strojírenský podnik na trati představil svůj stájový vůz v rudém designu. 

„Projektem Postav si své auto se podařilo vzbudit zájem mladých o technické obory. Studenti se chtějí s auty bavit, chtějí je zlepšovat, projekt je prostě baví,“ uvedla radní Kraje Vysočina pro oblast školství Jana Fialová.

Stáj sedmi krajských sportovních vozů se v letošním roce ještě rozroste, čtyři další nová auta by mohla být hotová na podzim.

"Svůj první zeleno-bílý dvojmístný sporťák v minulých týdnech dokončili žáci České zemědělské akademie v Humpolci, už druhé sportovní auto staví na Vyšší odborné škole a Středním odborném učilišti v Bystřici nad Pernštejnem," prozradila mluvčí hejtmanství Svatošová.

Autor: (red )

Místo události: Hosov,Jihlava

 • Líbil se vám článek?
 • Zajímal by článek někoho z vašich přátel?
 • Máte co k článku říct? Využijte komentářů...

 • Mohlo by vás dále zajímat

  Velikonoce se blíží. Náměstí a radnici oživí tradice, děti se svezou i na koních

  21.02.2018
  Vedle ukázek tradičních řemesel jako je pletení pomlázky či zdobení velikonočních vajíček se budou moci...

  FOTO: Nemocnice má za sebou další stěhování, oprava interního pavilonu finišuje

  19.02.2018
  Rekonstrukce interního pavilonu jihlavské nemocnice postoupila do další fáze. V uplynulých dnech proběhlo...

  V protidrogovém centru se bude mluvit o HIV a AIDS, přijít může kdokoliv

  19.02.2018
  Přednášku o viru HIV a nemoci AIDS připravila na pondělí jihlavská charita v protidrogovém centru U Věrníku.

  Den plný senzací neskončil. Vysočina ubojovala výhru nad mistrovskou Slavií

  17.02.2018
  Začalo to olympijskou výhrou Ester Ledecké, pokračovalo vítězstvím hokejistů nad Kanadou. A den plný...

  VIDEO: Sebral ořechy za víc než 8 tisíc, po tahanici o batoh se zákaznicí utekl

  16.02.2018
  Téměř sto balení ořechů v hodnotě osm a půl tisíce korun, si nabral do batohu v jihlavském supermarketu...

  V Jihlavě zavrčí pily, nemocné stromy a keře ve městě nahradí nová výsadba

  15.02.2018
  První tři měsíce roku jsou ideální dobou pro úpravu stromů v městských ulicích a parcích. V Jihlavě tak...