VIDEO: Prior zmizel. Jak by místo něj vypadala pyramida nebo Socha Svobody?  15. 07. 2016

Filmaři z jihlavské společnosti SB Corporation se vrátili do minulosti, spálili plány Prioru a tak ho nechali zmizet, jak z povrchu, tak z paměti. Pětiminutový film ukazuje kvalitu jejich filmové práce a nevšední pohled na Masarykovo náměstí bez Prioru.

Žádná pohádka, ale realita. Tentokrát ta filmová. Mladí autoři z Jihlavy natočili krátký film o zmizení Prioru z Jihlavy. Filmaři se rozhodli ho nechat zmizet neobvyklým způsobem, a to rovnou spálit jeho plány. Navíc z recese v postprodukčním videu místo něj nasadili Sochu Svobody nebo pyramidu.

Natočit pětiminutové video filmařům trvalo dva dny. Přibližně týden ho ale dolaďovali ve studiu. Jenom finální záběr, ve kterém museli vymazat jihlavský Prior z povrchu zemského, trval tři hodiny.

„Bylo to všechno z vlastní iniciativy, už jsem o tom přemýšlel delší dobu, ale v tu chvíli jsem ještě nevěděl, jak tu iluzi technicky vytvořit. Až nedávno nás znalosti zase posunuly o krok dál a mohli jsme si to dovolit tak, aby to vypadalo uvěřitelně,“ prozradil Jaroslav Šetek, kterého lze ve videu vidět jako autora celého nápadu.

Ten byl také autorem scénáře k videu. „Ve výsledku bylo hodně situací improvizace a ty nejlepší gagy se vymýšlely až při střihu, kdy padaly různé nápady na dotáčky, a tak dále,“ pokračuje mladý filmař.

Cestování časem ale nebylo jediným řešením, jak nechat Prior zmizet. „Nápadů bylo spoustu, ale všechny hrozně vážný. A protože jsme to chtěli odlehčit a brát to trochu s nadsázkou, stroj času byl elegantní řešení,“ doplnil Šetek.

Kromě původního videa ale vzniklo také jedno v postprodukci, ve kterém autoři ukazují, jak speciální záběr Masarykova náměstí bez Prioru vznikl. V něm je možno také spatřit, jak by na náměstí vypadala například Socha Svobody nebo pyramida.

Autoři ze společnosti SB Corporation se věnují filmařině naplno. V současné době také natáčejí celovečerní film Drsný spasitel, podle knihy Miroslava Žambocha (více o filmu jsme psali zde).
Autor: Aneta Hrdličková