Výstava, malá kopaná či galavečer. Jihlavští Romové oslaví svůj den

04.04.2017
První dubnový týden bude v Jihlavě patřit Romům. Od středy do pátku slaví svůj Mezinárodní den Romů: výstavou, diskuzí či koncerty nebo zápasem v malé kopané.

Oslavu neochudí ani turnaj v malé kopané. Ilustrační foto.

Hlavním tématem letošních oslav Mezinárodního dne Romů (slaví se 8. dubna) je spolupráce a soužití Romů a neromů. V Jihlavě se akce uskuteční od středy 5. do pátku 7. dubna.

„Jihlavští Romové sdružení v neformálním kolektivu Zor Jilestar se k celostátním oslavám se společným mottem Můžeme spolu připojí sérií aktivit, které vypuknou ve středu. Zahájí je odpolední komunitní úklid okolí dětského hřiště a opékání buřtů,“ uvedla za pořadatele akce neromská členka organizačního týmu Eva Nováková.

Ve čtvrtek pak bude následovat vernisáž výstavy romského umělce Luďka Farkaše a jeho obrazy budou v jihlavské restauraci Mikulka k vidění asi měsíc.

„Hlavní část programu se odehraje v pátek 7. dubna. Již dopoledne v jedenáct hodin ji v hale Sokol Bedřichov odstartuje turnaj v malé kopané. Kromě hráčů jihlavského týmu Roma pozvání přijalo pět dalších, převážně romských týmů,“ popsala Nováková.

Romský partyzán

Neméně atraktivní bude panelová diskuze věnovaná romskému partyzánovi Josefu Serinkovi, který za druhé světové války uprchl z koncentračního tábora v Letech u Písku a následně působil právě na Vysočině. "A to v návaznosti na místní evangelický odboj,“ sdělila Nováková.

O této postavě vyšla v minulém roce kniha Jana Tesaře s názvem České cikánská rapsodie a právě na ni chce diskuze upozornit. Pozvání do panelu přijali novinář Markus Pape, historik Pavel Baloun a romský aktivista Jozef Miker. Debatu bude moderovat Michal Stehlík.

Vyvrcholením celého dne pak bude galavečer, rozdělený na několik částí. „Ta první bude věnovaná ocenění významných jihlavských Romů a Romek, stejně jako mladých talentů, které ještě čekají na svou příležitost. Právě v těchto dnech porota složená z Romů i Neromů vybírá z nominací ve čtyřech kategoriích,“ popsala Nováková.

Uděleny budou i speciální ceny. „Vyhlašování jednotlivých kategorií zpestří vystoupení místních tanečních skupin Šukar Čhaja, Karinka, Lole Čhama, Lucka a Nysha D, po nich už bude následovat zlatý hřeb večera – taneční zábava, na které zahraje kapela Petra Gujdy a Martina Feča,“ pokračovala Nováková.

„Mezinárodní den Romů je pro nás tradičně důležitým svátkem. I proto jsme rádi, že i v Jihlavě jej tento rok můžeme oslavit způsobem, který vychází ze samotné romské komunity, a aktivitami, na jejichž organizaci se Romové podílejí od samých počátků,“ sdělil jeden z organizátorů David Drevňák.

Mezinárodní den Romů připadá na 8. dubna a oslaví ho i v Praze, Brně, Ostravě, Českých Budějovicích, Chomutově nebo Novém Jičíně.

„Chtěli jsme využít toho, že 8. duben připadá na sobotu a uspořádat všechny akce v jeden den. Setkali jsme se s diskriminací ze strany majitelů společenského sálu, kteří odmítli prostory Romům pronajmout. Toto jednání, které je dnes stále běžné, nám připomíná, že Mezinárodní den Romů není jen oslavou, ale podobně i symbolem boje za rovnoprávnost a odstranění všech forem diskriminace,“ doplnila Nováková.

Autor: Šťávová Vendula

 • Líbil se vám článek?
 • Zajímal by článek někoho z vašich přátel?
 • Máte co k článku říct? Využijte komentářů...

 • Mohlo by vás dále zajímat

  Recyklace je "in". Lidé v Jihlavě vloni vytřídili nejvíc tříděného odpadu

  19.01.2018
  Jihlavané v loňském roce rekordně třídili odpad. Od roku 2016 se množství svezeného skla, papíru, plastu...

  Chybí záchytná parkoviště, kritizuje stav D1 po hromadné nehodě hejtman Vysočiny

  18.01.2018
  Úterní kolaps dálnice D1, kdy do sebe na 99. kilometru narazilo přes třicet aut, podle hejtmana Kraje...

  VIDEO: D1 na Prahu se po devatenácti hodinách rozjela. Bouralo tam přes třicet aut

  17.01.2018
  /AKTUALIZOVÁNO 08:41/ Šestatřicet aut se po úterním poledni srazilo na 99. kilometru dálnice D1. Doprava...

  Na záchytce přespávají opilci z celého kraje. Nikdo ji ale nechce provozovat

  17.01.2018
  Na protialkoholní jihlavské záchytce bývá vcelku často rušno. Poté, co stávající provozovatel podal výpověď,...

  Chemostacionář v nemocnici dárci vybavili novými křesly i tablety

  16.01.2018
  Chemostacionář se stal Vánočním pokojem loňského roku. Dárci si ho poprvé v historii zařídili úplně celý,...

  Opilý Maďar se zákazem řízení převrátil kamion na D1. Nadýchal přes dvě promile

  15.01.2018
  Se zákazem řízení a navíc s alkoholem v krvi usedl za volant maďarský řidič, který v sobotu večer převrátil...