Terminál místo městského nádraží? Ministerstvo odmítlo plán, na kterém závisí i dotace  04. 02. 2019

Městské nádraží je jedním z míst, které vidí turisté v Jihlavě jako první. Nevábný pohled není zrovna nejlepší reklamou metropole Vysočiny. To se má v budoucnu změnit. Podle radnice je vybudování nového terminálu prioritou. Ministerstvo dopravy však dosavadní záměr Správy železniční a dopravní cesty odmítlo.

Centrální dopravní terminál, který má vzniknout na místě současného nádraží Jihlava - město, připomíná zatím jen světelná křižovatka a opravená silnice. Autobusová točna od ledna není využívaná. A budova nádraží ani zdaleka nenapovídá, že má být moderním nádražím a vstupní branou do centra krajské metropole.

Radnice chce na vybudování nového terminálu získat dotaci z Evropské unie. Předpokládá investici ve výši 100 milionů korun. Aby ale měla nárok na její získání, je třeba dokončit do roku 2023 záměr Správy železniční a dopravní cesty. Ten ale ministerstvo odmítá schválit.

„Odbor infrastruktury ministerstva dopravy nedoporučil předložení projektového záměru Modernizace železniční stanice Jihlava město z důvodu nejasností koncepčního charakteru,“ uvedla mluvčí jihlavské radnice Aneta Hrdličková.

Představitelé města se tak ihned sešli se zástupci železniční správy kvůli projednání dalšího postupu.

Dle vyjádření radnice je však Jihlava případně připravena zajistit financování výstavby i z vlastních zdrojů. Jak uvedl náměstek jihlavské primátorky Petr Laštovička, vše teď záleží na rozhodnutí ministerské komise.
Autor: Petr Jindra

Další zprávy z Jihlavy a okolíKde nejvíc frčí Citykarta