Z lip kolem "moráku" budou lžičky a klíčenky. Nová výsadba na náměstí začne už příští rok  Jihlava
  30.09.2019

Zatímco lípy, které roky zahalovaly jihlavský morový, nebo-li Mariánský sloup, postupně mizí, nahradí přestárlé stromy ve špatném stavu na ploše jednoho z největších náměstí v Česku nová výsadba. Mariánský sloup se dočkal rekonstrukce.

Lipové dřevo stromů, které jsou ve špatném stavu, ale ještě poslouží jinak. "Dřevo z poražených líp už se zpracovává a během Vánočních trhů jej budete v podobě lžiček a klíčenek moci získat na památku," prozradila v poslední zářijovou sobotu na oficiální facebookovém profilu primátorka Jihlavy Karolína Koubová.

A podle ní však na sebe nová výsadba stromů nenechá dlouho čekat."Nové stromy pak chceme začít sázet už příští rok, i když už ne kolem moráku," dodala primátorka. 

Ta ocenila i podobu morového sloupu po právě dokončené rekonstrukci. "Všimli jste si, jak je ten náš Mariánský sloup krásný? Opravy jsou hotové a sloup jen září!," uvedla. 

Podle vedoucí oddělení realit jihlavského magistrátu Ondřeje Stránského bylo restaurování památky vzhledem k jejímu současnému stavu velmi potřebné. "Pokud by se neprovedlo, tak by nadále docházelo k nevhodným degradačním procesům, například odlupování vrstev kamene ze soklu, ztráta modelace díla a podobně,“ uvedl už dříve.

"Vitalitě sloupu neprospěl ani nevhodný přípravek, který byl zřejmě použit při restaurování v roce 1983 a snížil difuzitu kamene," uvedla už dříve mluvčí jihlavského magistrátu Aneta Hrdličková.

Právě stromy kolen morového sloupu byly také jedním z důvodů nutné opravy. Kořeny lip totiž prorůstaly do podloží Mariánského sloupu, narušovaly cihlovou vyzdívku a nadzvedávaly schodiště v obvodu. Sloup také byl dokonce vychýlen (více o tom zde). 

Letos proto radnice přistoupila k pokácení těch, které byly ve špatném stavu (o tom jsme psali zde). "Již nyní se počítá s tím, že ostatní lípy dlouho nevydrží. Stav těch prvních, které jsme skáceli, byl opravdu špatný a ostatní stromy se k jejich stavu přibližují. Nepomůže tomu ani sucho, které stále trvá, ani zkrácení kořenového systému při restaurování. Nicméně Mariánský sloup, pokud ho budeme udržovat v dobrém stavu, tady zůstane ještě hodně dlouho po lípách,“ uvedla už dříve jihlavská primátorka.Autor: ) ( redMísto události: Masarykovo náměstí, Jihlava


Nejoblíbenější podniky