Za smrt žirafího samce v jihlavské zoo mohl i dlouhodobý stres
Chovatelé v jihlavské zoo potvrdili, že za smrt osmiletého žirafího samce mohl kromě krátkodobých střevních potíží i dlouhodobý stres. Samec Manu uhynul v zoologické zahradě v poslední červnový pátek.

"Samec Manu uhynul po krátkých, ale vážných střevních komplikacích. Ty však byly jen jednou z příčin úmrtí. Mezi další příčiny patřily i celkové oslabení a rozvrat organismu způsobený dlouhodobým stresem," uvedl mluvčí jihlavské zoo Martin Maláč s tím, že Manu byl nejslabším členem samčí skupiny původně tří samců dvou druhů žiraf chovaných v jihlavské zoo.

Potíže je podle něj v tom, že pro žirafí samce není přirozené žít ve skupinách více samců. Naopak jeden samec má kolem sebe harém samic s mláďaty, nebo žijí samotářsky. 

"V zoologických zahradách se žirafy s úspěchem dají chovat v harémovém uspořádání, kdy je v chovu jeden dospělý samec a menší stádo samic s mláďaty," uvedl také Maláč. Přitom více dospělých samců nelze chovat pohromadě, pokud třeba i jen cítí dospělé samice.

"Z toho důvodu některé zoologické zahrady v Evropě rezignovaly na množení žiraf a chovem samčích skupin se snaží odlehčit a pomoci těm institucím, které žirafy množí a nemají kam umístit nadbytečné samce. Bohužel takovéto skupiny žirafích samců nejsou zcela přirozené a s dospíváním samců v nich začnou po čase přibývat šarvátky a další problémy," dodal mluvčí jihlavské zoo.


Autor: Michal KolaříkVyhledáváme ty nejlepší zážitky ve městě.
Chcete o nich vědět mezi prvními?

Přidejte se k nám na facebooku!