Začíná stavba obchvatu Velkého Beranova za 800 milionů, svede dopravu při uzavření D1  Jihlava
  01.03.2019

Na začátku března byly zahájeny stavební práce na výstavbě obchvatu Velkého Beranova a jeho místní části Nové Domky nedaleko Jihlavy. Do dvou let by tak měla mezi Jihlavou a dálnicí D1 u Velkého Beranova vzniknout nová trasa směřující k dálnici.

Velký Beranov a Nové Domky trpí tranzitní dopravou, která při uzavírce dálnice projíždí obcemi. Silnice je také vytížená dopravou mezi Jihlavou a Žďárem nad Sázavou. „Podle posledního sčítání dopravy z roku 2016 projíždí v průtahu Novými Domky dvanáct tisíc vozidel denně,“ uvedl Radek Žižka z odboru dopravy a silničního hospodářství krajského úřadu Kraje Vysočina.

V trase více než čtyřkilometrového obchvatu je navrženo celkem pět mostů a okružní křižovatka silnic druhých tříd II/602 a II/353.

A stavební práce se dotknou i dopravy v této lokalitě. „Záhy po začátku stavby bude pro veškerý provoz uzavřena místní komunikace od křižovatky se silnicí II/602 do Henčova,“ upozornil Žižka.

„Šířková úprava silnice II/602 a výstavba mostů v údolí Henčovského potoka si od dubna tohoto roku vyžádají omezení provozu, od května zde bude doprava řízena kyvadlově světelnou signalizací,“ upřesnil.

Drobné omezení čeká řidiče také na silnici II/353 nad Velkým Beranovem v místech budoucí okružní křižovatky, kde bude provoz veden po obousměrné provizorní silnici.

Nový obchvat by měl být zprovozněn od listopadu příštího roku, zcela dokončen pak do června roku 2021. Na jednu z historicky nejnáročnějších investičních dopravních akcí v historii Kraje Vysočina s celkovými výdaji 800 miliónů korun hejtmanství požádalo o dotaci ve výši téměř 535 miliónů korun z EU.

Projekt je součástí postupné modernizace silničního tahu mezi Jihlavou a Žďárem nad Sázavou. Na tomto tahu již Kraj Vysočina v minulosti vystavěl obchvaty Bohdalova a Jamného.


Autor: ) ( red
Nejoblíbenější podniky