Zaplněný DIOD se bavil "fuck-upy" vypravěčů. Mezi jihlavskými nezdary zazněl i Prior a Citypark

Jihlavský Diod hostil další Pecha Kucha Night, tentokrát s podtitulem Fuck-up. Zdroj: City.cz

12.01.2019
Ze zcela zaplněného sálu jihlavského divadla DIOD se v pátek večer ozývaly salvy smíchu. Scénáristou programu Pecha Kucha Night s podtitulem Fuck-up přitom byl samotný život – své trable v podnikatelských začátcích, ale třeba i na cestách, vyprávěli ve většině případů lehkou a vtipnou formou lidé z různých oborů. A řeč přišla i na to, co všechno se nepovedlo v Jihlavě z pohledu architektury.

Požár kavárny, otvírání, zavírání a stěhování jihlavského baru, nebo cestovatelské trable. I o takových „fuck-up“ příbězích, tedy těch, které se úplně nepovedly, vyprávěli hosté páteční akce v jihlavském DIODu.

„Fuck-upy k životu patří a bez nich zkrátka žít nejde. Prožíváme je všichni a rozhodli jsme se fuck-up nights pořádat proto, abychom lidi naučili, že jsou součástí života a není třeba se jich bát,“  řekla úvodem zakladatelka Kateřina Studeníková Cimoradská, která za čtyři roky pořádání FuckUp nights pozvala na pódium přes dvěstě spíkrů, kteří vyprávěli, co se jim v životě nepovedlo (více o tom jsme psali třeba zde).

A jinak tomu nebylo ani v Jihlavě. Mezi nimi byli třeba i Majka a Oldřich Heřmanovi, kteří před pár lety založili jihlavskou pekárnu Veselo (rozhovor s nimi naleznete zde). Humorně převyprávěli svůj příběh od chvíle, kdy se mladí manželé poznali až do současnosti, kdy se vedle vlastní pekárny starají i o malého syna. 

V Diodu vystoupili ale i mimojihlavští. Třeba Marie a Jan Kordovští, vnoučata slavných architektů, manželů Machoninových. Ti popisovali jejich boj za architektonické skvosty, které za sebou jejich prarodiče v Česku zanechali. V minulosti i současnosti se však tyto stavby, zejména v Karlových Varech, potýkají s necitlivými rekonstrukcemi či chátráním. Vedle asi nejznámější stavby, karlovarského hotelu Thermal, se manželé Machoninovi podepsali i na podobě budovy jihlavského DKO. "Můžeme být klidní, to se myslím rekonstrukce nikdy nedočká," glosoval na závěr vystoupení vnoučat architektů Přemysl Martinek z jihlavského DIODu. 

Jihlava jako jeden velký fuck-up. Z pohledu památové péče

Velké ovace sklidil Jiří Neubert, památkář z telčského pracoviště Národního památkového ústavu, který se pokusil ukázat památkáře v trochu jiném světle, a to humorným monitoringem médií s palcovými titulky, za co všechno mohou památkáři. „Helena Vondráčková nám občas může závidět v tom, jak často se o nás píše negativně,“ komentoval to Neubert za smíchu publika.

„V práci jsem slíbil, že nebudu mluvit o aktuálních věcech, dokonce jsem to i podepsal, jinak mě vyhodí. Ale nedalo mi to, uvedl nad mapou s křížky, naznačující „největší průšvihy“ z pohledu památkové péče v Jihlavě. Mezi nimi třeba i dva obchodní domy v samotném centru krajské metropole, jihlavský Prior nebo Citypark. „A tohle, jsou ty malé,“ okomentoval za smíchu diváků další slide, ve kterém se to v centru Jihlavy křížky jen hemžilo. „Měli bychom i spoustu menších, ale do toho měřítka se mi už nechtělo,“ dodal.

Mikulku museli zavřít, to je ale nezastavilo

Velké ovace sklidila také dvojice Jan Řehoř a Lukáš Rychtecký, kteří v jihlavě provozovali bar Mikulka. A poté, co byli Mikulku městem nuceni uzavřít, otevřeli si další bary. Avšak ty, jak přiznali, na úspěšnou Mikulku neměly.  „Zavřela se Mikulka a nefungovalo to tak, že přesunete lidi o 400 metrů níž do jiného baru,“ uvedl Řehoř. Nyní provozují bar Bisocop v sousedství DIODu.

A prozradili i další nápad, který se neujal a sice něco na způsob sdílených kol. Bicykly měly dopravovat štamgasty mezi jednotlivými podniky. „To je další ze skvělých nápadů, který nevyšel. „Chtěli jsme, aby lidé jezdili z místa na místo na kolech, ale nevyšlo to. Prý nemůžete dávat lidem kola, když pili alkohol, protože pak by nás stíhali takoví nějaký, bez těch kol…“ dodal za smíchu publika Řehoř.

SOUVISEJÍCÍ TÉMA:   Bohatý lednový program v DiODu. Představí se Dan Přibáň, Husa na provázku i De Facto Mimo
Den kdy se vše pokazilo? FuckUp Nights dodá zhrzeným podnikatelům naději
Martina a Oldřich Heřmanovi připravují v Jihlavě pečivo jako za starých časů


Autor: Michal Kolařík

Novinář, copywriter, reklamní a hudební textař. Projektový manažer a šéfredaktor zpravodajského portálu City.cz. Projekt, tehdy ještě pod názvem Jihlava City, získal 3. místo v soutěži Rozjezdy roku 2015 v Kraji Vysočina.

Místo události: Tyršova 1565/12,Jihlava

 • Líbil se vám článek?
 • Zajímal by článek někoho z vašich přátel?
 • Máte co k článku říct? Využijte komentářů...

 • Mohlo by vás dále zajímat

  Osudové setkání s jógou prožila v Miami. Teď mladá matka připravuje italskou kávu na Horním Kosově

  23.03.2019
  Zvládá toho tolik, že je to až s podivem. Má tříleté dítě a navíc od rána s úsměvem připravuje hostům...

  V jihlavském Cityparku se střídají nájemci. Prostory opustilo i Rádio Jihlava

  19.03.2019
  Největší nákupní a zábavní centrum v Kraji Vysočina se mění. A součástí změny jsou i společnosti, jež...

  VIDEO: Turka pije jen u babičky. Hrdý Jihlavan přibližuje, jak moc jde dohromady káva s rumem

  16.03.2019
  Káva Jihlavanka je stále ve většině domácností v zemi vítaná značka. Vysočinská metropole však už dávno...

  Jihlavská nemocnice vysílá operaci v přímém přenosu, pacienti uvidí, co je čeká

  15.03.2019
  Trpíte artrózou a hrozí vám operace kolene? Máte z ní strach? Jihlavská nemocnice přichází s unikátním...

  Soumrak vesnických obchodů: lidé dojíždějí do měst, kde i nakupují, senioři ne

  12.03.2019
  Tvrdou zkoušku prožívají obchody potravin a smíšeného zboží v obcích. Menší množství pracovních nabídek...

  Počítadla z cyklostezek hlásí1,6 milionů lidí. Rekord utržil žďárský Pilák

  08.03.2019
  Dvanáct automatických počítadel cyklistů či chodců instalovalo hejtmanství od roku 2016 na území celého...