Zaplněný DIOD se bavil "fuck-upy" vypravěčů. Mezi jihlavskými nezdary zazněl i Prior a Citypark

Jihlavský Diod hostil další Pecha Kucha Night, tentokrát s podtitulem Fuck-up. Zdroj: City.cz

12.01.2019
Ze zcela zaplněného sálu jihlavského divadla DIOD se v pátek večer ozývaly salvy smíchu. Scénáristou programu Pecha Kucha Night s podtitulem Fuck-up přitom byl samotný život – své trable v podnikatelských začátcích, ale třeba i na cestách, vyprávěli ve většině případů lehkou a vtipnou formou lidé z různých oborů. A řeč přišla i na to, co všechno se nepovedlo v Jihlavě z pohledu architektury.

Požár kavárny, otvírání, zavírání a stěhování jihlavského baru, nebo cestovatelské trable. I o takových „fuck-up“ příbězích, tedy těch, které se úplně nepovedly, vyprávěli hosté páteční akce v jihlavském DIODu.

„Fuck-upy k životu patří a bez nich zkrátka žít nejde. Prožíváme je všichni a rozhodli jsme se fuck-up nights pořádat proto, abychom lidi naučili, že jsou součástí života a není třeba se jich bát,“  řekla úvodem zakladatelka Kateřina Studeníková Cimoradská, která za čtyři roky pořádání FuckUp nights pozvala na pódium přes dvěstě spíkrů, kteří vyprávěli, co se jim v životě nepovedlo (více o tom jsme psali třeba zde).

A jinak tomu nebylo ani v Jihlavě. Mezi nimi byli třeba i Majka a Oldřich Heřmanovi, kteří před pár lety založili jihlavskou pekárnu Veselo (rozhovor s nimi naleznete zde). Humorně převyprávěli svůj příběh od chvíle, kdy se mladí manželé poznali až do současnosti, kdy se vedle vlastní pekárny starají i o malého syna. 

V Diodu vystoupili ale i mimojihlavští. Třeba Marie a Jan Kordovští, vnoučata slavných architektů, manželů Machoninových. Ti popisovali jejich boj za architektonické skvosty, které za sebou jejich prarodiče v Česku zanechali. V minulosti i současnosti se však tyto stavby, zejména v Karlových Varech, potýkají s necitlivými rekonstrukcemi či chátráním. Vedle asi nejznámější stavby, karlovarského hotelu Thermal, se manželé Machoninovi podepsali i na podobě budovy jihlavského DKO. "Můžeme být klidní, to se myslím rekonstrukce nikdy nedočká," glosoval na závěr vystoupení vnoučat architektů Přemysl Martinek z jihlavského DIODu. 

Jihlava jako jeden velký fuck-up. Z pohledu památové péče

Velké ovace sklidil Jiří Neubert, památkář z telčského pracoviště Národního památkového ústavu, který se pokusil ukázat památkáře v trochu jiném světle, a to humorným monitoringem médií s palcovými titulky, za co všechno mohou památkáři. „Helena Vondráčková nám občas může závidět v tom, jak často se o nás píše negativně,“ komentoval to Neubert za smíchu publika.

„V práci jsem slíbil, že nebudu mluvit o aktuálních věcech, dokonce jsem to i podepsal, jinak mě vyhodí. Ale nedalo mi to, uvedl nad mapou s křížky, naznačující „největší průšvihy“ z pohledu památkové péče v Jihlavě. Mezi nimi třeba i dva obchodní domy v samotném centru krajské metropole, jihlavský Prior nebo Citypark. „A tohle, jsou ty malé,“ okomentoval za smíchu diváků další slide, ve kterém se to v centru Jihlavy křížky jen hemžilo. „Měli bychom i spoustu menších, ale do toho měřítka se mi už nechtělo,“ dodal.

Mikulku museli zavřít, to je ale nezastavilo

Velké ovace sklidila také dvojice Jan Řehoř a Lukáš Rychtecký, kteří v jihlavě provozovali bar Mikulka. A poté, co byli Mikulku městem nuceni uzavřít, otevřeli si další bary. Avšak ty, jak přiznali, na úspěšnou Mikulku neměly.  „Zavřela se Mikulka a nefungovalo to tak, že přesunete lidi o 400 metrů níž do jiného baru,“ uvedl Řehoř. Nyní provozují bar Bisocop v sousedství DIODu.

A prozradili i další nápad, který se neujal a sice něco na způsob sdílených kol. Bicykly měly dopravovat štamgasty mezi jednotlivými podniky. „To je další ze skvělých nápadů, který nevyšel. „Chtěli jsme, aby lidé jezdili z místa na místo na kolech, ale nevyšlo to. Prý nemůžete dávat lidem kola, když pili alkohol, protože pak by nás stíhali takoví nějaký, bez těch kol…“ dodal za smíchu publika Řehoř.

SOUVISEJÍCÍ TÉMA:   Bohatý lednový program v DiODu. Představí se Dan Přibáň, Husa na provázku i De Facto Mimo
Den kdy se vše pokazilo? FuckUp Nights dodá zhrzeným podnikatelům naději
Martina a Oldřich Heřmanovi připravují v Jihlavě pečivo jako za starých časů


Autor: Michal Kolařík

Novinář, copywriter, reklamní a hudební textař. Projektový manažer a šéfredaktor zpravodajského portálu City.cz. Projekt, tehdy ještě pod názvem Jihlava City, získal 3. místo v soutěži Rozjezdy roku 2015 v Kraji Vysočina.

Místo události: Tyršova 1565/12,Jihlava

 • Líbil se vám článek?
 • Zajímal by článek někoho z vašich přátel?
 • Máte co k článku říct? Využijte komentářů...

 • Mohlo by vás dále zajímat

  Rozšíření Hradební ulice v centru Jihlavy se zpozdí a prodraží. Kvůli kanalizaci

  18.06.2019
  Práce na rozšíření průtahu Jihlavou, který ve chvílích uzavírky dálnice D1 slouží i jako objízdná trasa,...

  Aby bylo živo, zrušili úředníci byrokracii a vybrali místa pro kulturu, akce lze hlásit on-line

  13.06.2019
  Uspořádat akcí v ulicích, na náměstích či parcích, může být někdy kvůli povolením radnice složité. V...

  FOTO: Citypark čekají změny za sto milionů, dostane i prosklený výtah s výhledem

  12.06.2019
  Jihlavský Citypark čeká letos výrazná proměna. Rekonstrukce, jejíž náklad přesáhne 100 milionů korun,...

  OBRAZEM: Eurojack měl říz. V Jihlavě změřili síly dřevorubci z celé Evropy

  09.06.2019
  Létající piliny a ostré zářezy jak pilou, tak sekerou. Mistrovství Evropy v dřevorubeckých sportech Eurojack...

  FOTO: Pod Křemešníkem rostou mladé buky Terka a Vojta, stromy nesou jména dětí, které je vysadily

  09.06.2019
  Dvacítka dětí z celé Vysočiny pod Křemešníkem na Pelhřimovsku zasadila mladé buky. Dvouleté odolné a...

  "Ráno si dát šťopičku slivovice," zní recept ženy z Jihlavy. Oslavila 104. narozeniny

  07.06.2019
  Úctyhodného věku 104. let se v pátek dožila Anděla Hosová z Jihlavy. Pogratulovat k narozeninám jí za...