Ze 600 let starého Holova mlýna u Jihlavy je restaurace. Doplout tam jde i kánoí

30.07.2016
Na loďce, na kole, v autě či po svých. Tolika způsoby se dá dostat z Jihlavy do Malého Beranova, kde stojí Holův mlýn ze 14. století. Útulnou restauraci se zahrádkou a grilem zde zřídil šestadvacetiletý Jaroslav Veselý, syn dlouhodobých majitelů.

Jaroslav Veselý zřídil v bývalém Holově mlýně restauraci s grilem. FOTO: Aneta Hrdličková

Nahoře se bydlí a dole se hostí. V sobotu 16. července byla otevřena restaurace Holův mlýn. Ta sídlí v místě bývalého stejnojmenného mlýna v Malém Beranově, který zde stojí přes šest set let.

Rozjet podnik hned vedle vytížené cyklostezky Jihlava - Raab se rozhodl šestadvacetiletý Jaroslav Veselý. “Strávil jsem tady mnoho času, rodiče nahoře stále bydlí,” začal mladý podnikatel s vyprávěním. Že se člověk ocitl v domácím prostředí potvrzuje i jezevčice Nela vítající návštěvníky ze stínu zdejšího dubu.

“Než se to zde začalo opravovat, zajímal jsem se o historii mlýna a zjistil jsem, že o ní náhodou dělal můj kamarád do školy diplomovou práci,” pokračoval Veselý.

V dokumentu je zmíněno, že první záznam o mlýnu pochází z roku 1368. Tehdy jej prodávala neznámému majiteli vdova po mlynáři Otlinusovi, Margareta. Tehdy se mu ještě říkalo německy Holhmühle.

Mlýn byl poté obnoven až roku 1556 bratry Segesschmidtovými. Ti tenkrát museli z provozu odvádět daň třicet grošů ročně starostovi a radním města Jihlavy. V roce 1580 koupil mlýn Bart Holý se svojí manželkou Evou.

Historie mlýnu ale není opředena jen mletím mouky. První hostinec zde byl už v roce 1909. Z mlynářské historie se do této doby dochovala stále funkční 37kW vodní turbína a důlní čerpadlo, kterým byla tlačena voda ze studní do statku v Henčově.

“Já si pamatuji, že býval hostinec naproti přes silnici,” ukázal k chalupě naproti mostu Veselý. “To už je ale doba, kdy byla naposled v provozu,” doplnil.

V dnešních dnech zůstává v mlýně kromě původních klenutých stropů také dobře zachovalá vodní turbína. Veselý ale hodlá využít spíše malé vnitřní nádrže v sousední místnosti. “Přes zimu jí napustím a budu v ní chovat ryby,” prozradil Veselý.

Moderní zábava na historické půdě

Jaroslav Veselý má vystudovanou hotelovou školu. Ve své restauraci ale zvládá všechny úkony, od sekání dřeva, po obsluhu hostů. Hlavní roli zde ale má jako kuchař. “V létě vařím jenom venku na grilu. Tady je v podstatě celá moje kuchyně,” vysvětlil.

Kamenný gril stojí hned za vstupní brankou. Místo něj zde podle Veselého bývala prádelna. “Hodlám na zahrádce udělat i menší pódium. Kapela se při otevíračce osvědčila,” doplnil Veselý.

Restauraci mladý kuchař otevřel s velkými plány. “Zatím je otevřená jenom o víkendu, ale už přemýšlím dopředu. Možná by zde jednou mohl být penzion s wellness nebo bych mohl do rybníčka za řekou vysadit pstruhy a nechat hosty, ať si jídlo chytnout sami a já jim ho jen uvařím,” usmál se Veselý a vážně pokývnul, že se ho hosté na přespání už poptávali.

Na tradiční jídla a grilovaná masa se dá do restaurace Holův mlýn zajít vždy o víkendu, a to od pátku do neděle. Otevřeno je od ranních 10 hodin, do večerních 20 hodin a déle.

Autor: Aneta Hrdličková

Autor: Administrátorský Administrátor

 • Líbil se vám článek?
 • Zajímal by článek někoho z vašich přátel?
 • Máte co k článku říct? Využijte komentářů...

 • Mohlo by vás dále zajímat

  FOTO: Nemocnice má za sebou další stěhování, oprava interního pavilonu finišuje

  19.02.2018
  Rekonstrukce interního pavilonu jihlavské nemocnice postoupila do další fáze. V uplynulých dnech proběhlo...

  V protidrogovém centru se bude mluvit o HIV a AIDS, přijít může kdokoliv

  19.02.2018
  Přednášku o viru HIV a nemoci AIDS připravila na pondělí jihlavská charita v protidrogovém centru U Věrníku.

  Den plný senzací neskončil. Vysočina ubojovala výhru nad mistrovskou Slavií

  17.02.2018
  Začalo to olympijskou výhrou Ester Ledecké, pokračovalo vítězstvím hokejistů nad Kanadou. A den plný...

  VIDEO: Sebral ořechy za víc než 8 tisíc, po tahanici o batoh se zákaznicí utekl

  16.02.2018
  Téměř sto balení ořechů v hodnotě osm a půl tisíce korun, si nabral do batohu v jihlavském supermarketu...

  V Jihlavě zavrčí pily, nemocné stromy a keře ve městě nahradí nová výsadba

  15.02.2018
  První tři měsíce roku jsou ideální dobou pro úpravu stromů v městských ulicích a parcích. V Jihlavě tak...

  Staré oblečení i další vyřazené věci budou moci Jihlavané věnovat do sbírky

  14.02.2018
  Nepotřebné věci, které jsou stále použitelné, ale v domácnostech už jen zabírají místo, mohou mít nové...