Srázná ulice nabídne výšlap na Mount Everest i sestup do hlubin Mariánského příkopu  Jihlava
  23.11.2015

Na nově opravené Srázné ulici, kde kamenné desky označují nadmořskou výšku, se nyní také dozví chodec, kolikrát ji musí projít, aby vyšel na nejvyšší horu světa, anebo naopak klesl na nejhlubší místo na zemi. A napoví, za jak dlouho by ulici vyšel ježek, zajíc, gepard nebo želva.

Srázná ulice již byla před nedávnem dokončena. Jsou na ní umístěné kamenné desky, které mají chodcům ukázat v jaké jsou právě nadmořské výšce. Přibylo tu však několik dalších oživení.

Teď si navíc mohou chodci u informačních panelů v horní i dolní části ulice přečíst, kolikrát musí vyjít ulici nahoru, aby vyšlápli stejně, jako když by se vydali na nejvyšší horu světa Mount Everest či nejvyšší horu v Česku Sněžku. A ti, kteří by šli raději z kopce si zase mohou zjistit, kolikrát musí ulici sejít dolů, aby klesli až na dno nejhlubšího místa na zemi - Mariánského příkopu, anebo propasti Macocha.

„Pomyslnými průvodci Sráznou ulicí jsou ježci Kamil a Marie, kteří si zahráli například už v animovaném filmu O Jihlavě,“ informoval mluvčí jihlavské radnice Radek Tulis.

Dozvíme se od nich, jak dlouho by cesta ulicí trvala ježkovi, zajíci, gepardovi či želvě.

Kamil s Marií by Sráznou vyběhli za pět minut. Zajíc by to šedesátkou zvládl nahoru za 34 vteřin a gepardovi by stačilo pouze vteřin osmnáct. Želva by si při své rychlosti 0,4 kilometrů v hodině okolí Srázné ulice prohlížela nejdéle.

„S klidem želvy Sráznou projdete za 84 minut,“ dodal mluvčí radnice.

Kdo by se chtěl o ulici dozvědět ještě více informací, na panelech se dočte i o její historii.


Autor: ) ( redMísto události: Srázná, Jihlava


Nejoblíbenější podniky