Zemřel první rektor Vysoké školy polytechnické Ladislav Jirků, zasloužil se o návrat vysokoškoláků do Jihlavy 18. 08. 2020

Ve věku 74 let zemřel po těžké nemoci první rektor Vysoké školy polytechnické v Jihlavě Ladislav Jirků. Oznámilo to vedení jihlavské vysoké školy.

„V doktoru Ladislavu Jirků ztrácí vysoká škola člověka vysokých morálních kvalit, respektovaného kolegu a pedagoga naší alma mater, do jejíž historie zůstane jeho jméno navždy zapsáno,“ uvedl současný rektor Vysoké školy polytechnické Jihlava Václav Báča. 

Právě Ladislav Jirků se zasloužil o návrat vysokého školství do Jihlavy, svého rodného města, kam se natrvalo vrátil po studiích učitelství na Univerzitě Karlově (obor tělesná výchova-český jazyk) v roce 1991.

Tehdy nastoupil do funkce ředitele Obchodní akademie v Jihlavě a začal se zabývat i myšlenkou terciárního vzdělávání v našem regionu.

A jeho velkou zásluhou byla v Jihlavě v roce 1994 založena vyšší odborná škola, jedna z prvních samostatných škol tohoto typu v České republice, kde Jirků působil jako ředitel.

Již od počátku tuto školu připravoval tak, aby mohla být přetransformována na samostatnou profesně zaměřenou vysokou školu úzce svázanou s prostředím praxe.

„Hlavním cílem bylo poskytnout mladým lidem po absolvování střední školy možnost vysokoškolského vzdělání bez nutnosti opouštět Vysočinu. Úspěšní maturanti, kteří odchází za dalším studiem do metropolí, se nám už zpět do kraje mnohdy bohužel nevrací,“ uvádí dlouholetá spolupracovnice Alena Štěrbová, která v současné době působí na VŠPJ jako prorektorka pro strategii a vnější vztahy a zároveň zástupce rektora.

Dr. Jirků byl inaugurován prvním rektorem nově vzniklé a dosud jediné veřejné vysoké školy v Kraji Vysočina v roce 2006, a to na čtyřleté funkční období. Vedením vysoké školy byl ovšem pověřen již od roku 2004, kdy byla vysoká škola zákonem zřízena.

Po roce 2010 se tento jihlavský rodák aktivně zapojil do veřejného a politického života – působil jako člen Zastupitelstva města Jihlavy, poslanec a zastupitel Kraje Vysočina.

„Vedení vysoké školy se připojuje k vyjádření soustrasti rodině a všem pozůstalým. PaedDr. Ladislav Jirků bude mít stále čestné místo a uctivou vzpomínku v historii jihlavské vysoké školy,“  uvedla za jihlavskou Polytechniku Vendula Marešová 


Autor: ( red )Vyhledáváme ty nejlepší zážitky ve městě.
Chcete o nich vědět mezi prvními?

Přidejte se k nám na facebooku!