Žluté autobusy RegioJet Jihlavu večer míjí, dopravce zrušil spoje

12.06.2018
Večerní spoj žlutých autobusů z Prahy do Brna přes Jihlavu zavedl dopravce teprve začátkem letošního roku, po pár měsících ale linku s odjezdem ve 22 hodin zase ruší. Dopravce navíc posunul o půl hodiny i odjezd autobusu z Prahy do Brna přes Jihlavu v sedm hodin večer, ten nyní vyjíždí už o půl hodiny dříve. Dostat se tak večer z metropole je komplikované.

RegioJet zrušil večerní spoj z Prahy do Jihlavy. Nejpozdějším spojem z metropole na Vysočinu je tak vlak ve 20.05. FOTO: regiojet.cz

Kdo se chystal z krajského města Vysočiny do Prahy ať už pracovně, nebo za zábavou, ocenil, že společnost RegioJet zavedla linku, která nádraží na Florenci opouštěla ve 22 hodin. Do Jihlavy dorazila půl hodiny před půlnocí. Ta je však nyní zrušená.

„Všechno vychází z rozhodnutí vedení naší společnosti. Jednotlivé trasy a spoje se vyhodnocují na základě několika kritérií. Řešíme obsazenost spojů, konkurenci na trase, celkový zájem cestujících, ceny. Těch faktorů je moc,“ uvedla ke zrušení spoje Kristýna Hulínová ze společnosti RegioJet, která večerní spoj provozovala.

Večerní spoje z Prahy do Jihlavy

18.10 Flixbus - z Berlína, jezdí v pondělí až čtvrtek a v neděli - v Jihlavě v 19:50

18.20 Tredos - z Prahy, jezdí denně - v Jihlavě ve 20.10

18.30 Regiojet - z Prahy, jezdí denně - v Jihlavě ve 20.09

19.05 České dráhy (vlak) - z Prahy-Smíchova a hl. nádraží, jezdí denně, s přestupem v H. Brodě - v Jihlavě ve 21.34 

19.20 Tredos - z Prahy, jezdí jen v neděli - v Jihlavě ve 21.00

20.05 České dráhy (vlak) - z Prahy-Smíchova a hl. nádraží, jezdí denně, s přestupem v H. Brodě - v Jihlavě ve 22.37

20.10 Flixbus - z Berlína, jezdí jen v pátek a sobotu - v Jihlavě ve 21.50

20.20 ICOM Transport - z Prahy, jezdí jen v neděli - v Jihlavě ve 22.13

„Na základě toho jsme vyhodnotili, že linku z Prahy přes Jihlavu do Brna ve 22 hodin zrušíme. Netvrdím, že tuto linku v budoucnu neobnovíme, ale v této chvíli neuvažujeme o tom, že bychom ji v brzké době vrátili zpět,“ dodala mluvčí.

Navíc dopravce zrušil i spoje s odjezdem v sedm hodin večer. Poslední spoj žlutých autobusů mířící do Jihlavy opouští Florenc o půl hodiny dříve.

Jedním z důvodů, proč společnost RegioJet večerní spoje zrušila, má být podle neoficiálních slov jedné ze stewardek autobusu RegioJet na lince z Prahy do Jihlavy i snaha o přesun lidí do vlaků stejné společnosti na lince Brno - Praha. Jenže to je pro Jihlavu vzhledem k poloze a absenci koridorového propojení velmi nevýhodné.

"Využíval jsem večerní spoje z Prahy do Jihlavy často a rozhodně jsem autobusy necestoval sám. Protože i Flixbus nabízí poslední odjezd z Prahy do Jihlavy v 18.10, zvažuji poprvé využít sdílené spolujízdy, která vychází levněji. Dosud jsem k tomu neměl důvod," uvedl cestující, jenž dosud využíval večerní spoje na lince Praha - Jihlava - Brno.

Konkurence problém nevyřeší

Cestující ani u konkurenčních dopravců nemají příliš na výběr. Vlak Českých drah z hlavního města vyjíždí ve 20:05. S ním však musí cestující přestupovat v Havlíčkově Brodě a na cestě stráví zhruba o hodinu déle.

O víkendu je možné ještě v sobotu využít sobotní autobusový spoj společnosti FlixBus ve 20:10, ten ale jede z Berlína a nelze se tak spolehnout na to, že nebude mít zpoždění. ICOM transport pak zavedl ještě nedělní poslední jízdu ve 20:20.

Na lepší časy se zřejmě neblýská. Miroslav Langhammer ze znojemské dopravní společnosti ZDS Psota, který provozuje linku Znojmo – Jihlava – Praha, nemá bližší informace o tom, že by vedení uvažovalo o večerním spoji.

„Nad tímto krokem neuvažujeme,“ odpověděla za největšího autobusového dopravce na Vysočině, společnost Icom transport mluvčí Marcela Průchová.

Naději pro večerní cestující má Flixbus. „V současné době změny v jízdním řádu ve vztahu k Jihlavě naplánovány nejsou, námět ale s radostí předáváme na plánování sítě a v případě možností se pokusíme zahrnout do dalšího rozvoje,“ reagovala na dotaz redakce City.cz mluvčí společnosti FlixBus Martina Čmielová.

Naději dává lidem Tredos

V minulosti večerní autobusové spojení mezi Prahou a Jihlavou zajišťoval také třebíčský Tredos s odjezden z Prahy ve 22.30. Jenomže pak, pod tlakem konkurence, spoj zrušili.

„Další změny jízdních řádů jsou od července, ale to je méně jak třicet dnů, to už by nám nikdo žádost o změnu neschválil. Určitě o znovuzavedení večerního spoje budeme uvažovat, ale plynule to na sebe nenaváže. Nejdříve bychom to zvládli v prosinci,“ vyjádřil se pro portál City.cz zástupce František Pléha.

Cestujícím z Vysočiny tak nezbývá, než si najít jiný večerní způsob dopravy. Po osmé hodině večerní se totiž z hlavního města linkovým spojem domů nedostanou.

Autor: Jindra Petr

 • Líbil se vám článek?
 • Zajímal by článek někoho z vašich přátel?
 • Máte co k článku říct? Využijte komentářů...

 • Mohlo by vás dále zajímat

  FOTO: Olympijského běhu v Jihlavě se zúčastnil rekordní počet běžců

  22.06.2018
  Olympijský běh "vyhnal" do ulic měst po celé republice více než sedmdesát tisíc běžců. A v Jihlavě, kde...

  Na Brněnském mostě vznikne pruh pro MHD, silnice u Cityparku bude širší

  22.06.2018
  Upřednostnit MHD v ulicích je trend ve světových metropolích i v Jihlavě. Nový pruh vyhrazený pro trolejbusy...

  Jihlavské pověsti a staré příběhy ožívají v nové knize. I o Bílé paní či mincmistrovi

  21.06.2018
  Starobylé město, jehož historie je psaná stříbrným písmem, oplývá spoustou povídek, příběhů a historek....

  Vila Marie Karas stavbou Kraje Vysočina. Odborníci vyzdvihli preciznost provedení

  20.06.2018
  Prestižním oceněním se může pochlubit zrekonstruovaná vila Marie Karas v blízkosti jihlavského centra....

  Jihlavou znovu projdou havíři v krojích. A příští rok bude průvod největší v historii

  19.06.2018
  Historické kroje malých havířů tak, jako už je tomu znovu tradicí, i letos oživí ulice krajského města...

  VIDEO: Divadlo T.E.J.P. hledá umělce. V létě rozesměje Jihlavu i Telč

  19.06.2018
  Unikátní vysočinský projekt v minulosti pobavil diváky v Jihlavě, Telči a Vílanci. Do prvních dvou destinací...